We're planning out our garden and I see Mother Earth News has an online garden planner that looks completely awesome for $25 per year. Need or want? Will it improve out success and output of homegrown goodness? I think likely, but I'm going to think on it some more.
Husband brought home 2 large rabbit carcasses. I had no idea they were so expensive ($9/lb where he got them!), or I would have nixed the idea. However he got them, so we'll cook them up and see how they taste. Husband is very worried the rabbit will taste dry, but I'll do my best to see that doesn't happen. Apparently, the butcher told him that the cosmetic industry is buying up all of the rabbits? Why? That makes no sense, unless it's for testing or for an ingredient. Heh.
No comments:
Post a Comment